
Środki ostrożności
- Zalecana dawka olejków eterycznych stosowanych u niemowląt i dzieci do 5 roku życia, to maksymalnie 0,5 dawki zalecanej dorosłym. Najlepszą formą stosowania olejku u dzieci, to dyfuzory zapachowe oraz inhalacja podczas snu.
- Olejków eterycznych nie należy stosować podczas ciąży. Większość z nich reguluje pracę żeńskiego układu hormonalnego, więc może wpłynąć na zaburzenia pracy jajników i macicy, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do poronienia.
- Nie należy aplikować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, gdyż ich zbyt wysokie stężenie może spowodować reakcje alergiczne. Chcąc stosować olejki eteryczne bezpośrednio na skórę należy je rozcieńczyć z olejami nośnymi np. olej ze słodkich migdałów.
- Osoby ze skłonnością do alergii, powinny podchodzić do zabiegów aromaterapeutycznych z wielką rozwagą. Przed zastosowaniem należy wykonać próbę reakcji w kontakcie z niewielką powierzchnią skóry.
- Stosując olejki eteryczne do kąpieli przed wejściem do wody należy zamieszać ją, by upewnić się, że całe krople olejku nie wejdą w bezpośredni kontakt ze skórą.
- Należy uważać, aby olejki eteryczne stężone lub rozcieńczone nie dostały się do oczu. Jeśli tak się stanie, trzeba je przepłukać natychmiast dużą ilością wody i posmarować kilkoma kroplami oleju ze słodkich migdałów, żeby rozpuścić wszystkie resztki, które mogły pozostać w oku. Olej ten pomoże również złagodzić ewentualne podrażnienia.
- Nie należy w żadnym wypadku stosować doustnie olejków eterycznych.
- Osoby leczące się homeopatycznie nie powinny stosować olejku miętowego i eukaliptusowego, ponieważ zawarty w nich mentol hamuje działanie środków homeopatycznych.
- Umieszczając olejek eteryczny w kominku zapachowym należy upewnić się, że nie stoi on na materiale łatwopalnym i nie zostawiać go bez nadzoru. Kominek zapachowy powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
- Nie należy pozostawiać palącej się świecy bez kontroli.
- Świece należy palić poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
- Należy pozostawić przynajmniej 10 cm. odstępu pomiędzy palącymi się świecami.
- Nie powinno się palić świeć w pobliżu materiałów łatwopalnych.
- Podgrzewacze należy stosować tylko z podstawką zapewniającą odpowiednią wentylację.
- Produkty aromaterapetyczne należy wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od ich otwarcia.
- Mieszanki elejków eterycznych nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej, ani porady farmaceuty, a olejków eterycznych nie należy stosować jako zamienników przepisanych leków.